SMA – Niemiecki Producent Falowników Fotowoltaicznych osiąga rekordowe wyniki

Home » SMA – Niemiecki Producent Falowników Fotowoltaicznych osiąga rekordowe wyniki
futurystyczna-elektrownia-sloneczna-generuje-energie-elektryczna-o-zachodzie-slonca-generatywna sztuczna inteligencja

Niemiecka firma SMA, uznawana za największego producenta falowników fotowoltaicznych w Europie, zaskoczyła branżę doskonałymi wynikami za rok 2022, mimo problemów logistycznych i ograniczeń w dostępie do półprzewodników.

SMA wykazała sprzedaż na poziomie 1065,9 mln euro, co stanowi rekordowy wynik, o 82,5 mln euro wyższy niż w 2021 roku. W segmencie domowym sprzedaż wzrosła z 265,4 mln euro do 335 mln euro, a w segmencie komercyjnym z 245,4 mln euro do 290,3 mln euro. Co istotne, osiągnięto to pomimo niższego wolumenu sprzedanych falowników, co podkreśla znaczenie efektywności firmy.

Warto zwrócić uwagę, że SMA planuje jeszcze lepsze wyniki na 2023 rok, prognozując przychody na poziomie 1450–1600 mln euro. To dowód na rosnącą popularność i zaufanie do rozwiązań fotowoltaicznych na rynku.

Ponadto, wzrost zatrudnienia i inwestycje w roczne zdolności produkcyjne wskazują, że SMA pozostaje liderem w branży fotowoltaicznej. Niezwykle obiecująca jest także prognoza wzrostu EBITDA na rok 2023, co świadczy o stabilności finansowej firmy.

SMA to firma, która mimo wyzwań rynkowych i logistycznych, utrzymuje się jako lider w produkcji falowników fotowoltaicznych i pozostaje źródłem innowacji w sektorze OZE. Sukces firmy w 2022 roku stanowi zachętę dla całej branży fotowoltaicznej.

Rozwój zatrudnienia i roczne zdolności produkcyjne:

Znaczący wzrost zatrudnienia jest kolejnym pozytywnym sygnałem. W 2020 roku SMA zatrudniało 3,26 tys. pracowników, z czego 2,29 tys. pracowało w Niemczech. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat liczba pracowników wzrosła do 3,63 tys., w tym 2,61 tys. w Niemczech. To nie tylko dowód na rosnącą skalę działalności firmy, ale także na jej wpływ na lokalne rynki pracy.

Inwestycje w przyszłość:

Warto również wspomnieć o obecnych zdolnościach produkcyjnych fabryki falowników SMA, która znajduje się w Niestetal. Obecnie wynoszą one 22 GW. To znaczny zasób, który umożliwia dostarczanie wydajnych falowników na globalny rynek fotowoltaiczny. Ponadto, firma posiada zakład w Modlniczce pod Krakowem, w którym produkuje elektroniczne komponenty do swoich urządzeń, co dodatkowo wpływa na rozwój lokalnych ekosystemów przemysłowych.

Podsumowanie:

SMA, jako największy producent falowników fotowoltaicznych w Europie, odnotowała rekordowe wyniki finansowe za rok 2022, pomimo trudności logistycznych. To dowód na rosnące znaczenie i popularność energii słonecznej na globalnym rynku. Planowane prognozy na rok 2023 wskazują, że SMA utrzymuje swoją pozycję lidera w branży. Wzrost zatrudnienia i rocznych zdolności produkcyjnych świadczą o dynamice firmy oraz jej zaangażowaniu w rozwijanie sektora energii odnawialnej. SMA pozostaje inspiracją dla innych firm działających w branży fotowoltaicznej i dowodem na to, że innowacyjne rozwiązania przyczyniają się do osiągania sukcesów nawet w trudnych warunkach rynkowych.